Siz isteyin biz yapalım

By 0 Comment

Yurt dışında yaşayan yaklaşık 6,5 milyon Türk vatandaşımızın sağlıktan ulaşıma, hukuktan ekonomiye, iş hayatından ticarete pek çok alanda, yaşadıkları ülkelerde ve Türkiye`deki işlemlerini, hayatlarını daha kolay hale getirmek için her alanda yasal düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Türkiye pandemi sürecinde sağlık tedbirleri açısından en güvenilir ülkelerden birisi olduğunu tüm dünyaya kanıtladı.

Bu zorlu süreçte Türkiye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında atılan adımlarla bölgesinin huzur ve sağlık adası haline geldi.

Bizlere mahşeri, dünyanın geri kalanına ise kıyameti hatırlatan Koronavirüs`e karşı Türkiye bir taraftan dünyaya insanlık, vicdan, merhamet dersi verirken diğer taraftan da aldığı tedbirlerle vatandaşlarının sağlıklarını güvence altına aldı. Bunun en açık kanıtı ise rakamlar.

Koronavirüs`ten ülkemizde şu ana kadar vefat eden vatandaşlarımızın sayısı maalesef 4 Bin 630`a yaklaştı.

100 bin nüfus başına vefat oranımız 4,63

Bu oran Belçika’da Türkiye’nin 17 katı, İspanya’da 12 ve İngiltere’de 10 katı.

Ülkemizde her 100 vakanın sadece 3’ü vefat ederken, örnek vermek gerekirse Fransa’da her 100 vakanın 18’i vefat etti.

Bu muazzam başarıda sağlık bakanlığımız ve sağlık personelimizin insanüstü gayreti ve vatandaş-devlet işbirliğimiz büyük rol oynamıştır.

Koronavirüs`e karşı başarıyla yönettiğimiz iki aylık bir sürenin sonunda artık günlük vaka artış sayıları şükürler olsun ki inişe geçti.

Bu sebeple artık kısıtlayıcı tedbirleri gevşeterek normal hayata dönmek için çeşitli yol haritalarını hayata geçiriyoruz.

Sınır kapılarımızı açtığımız şu günlerde yurtdışından ülkelerine gelmek için can atan vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek, tatillerini bölmeden yapmalarını sağlayacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  

Bu manada Karayolları Trafik Yönetmeliği`nde yaptığımız değişiklikle yılın belli bir kısmını yaşadıkları yabancı ülkelerde, kalan kısımlarını da ülkelerinde geçiren vatandaşlarımızın ehliyet işlemlerini kolaylaştırıyoruz.

Bilindiği üzere Türk vatandaşlarımız ve aynı zamanda Mavi Kartlılar yurtdışında aldıkları sürücü belgelerini Türkiye’ye giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabiliyordu.  

Ayrıca, yurtdışından gelen vatandaşlarımız Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden aldıkları sürücü belgelerini ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirmek zorundaydı.

Yurtdışından gelen ve yılın büyük bir bölümünü Türkiye`de geçiren vatandaşlarımızın, Türkiye`de rahat bir şekilde araç kullanabilmeleri ve kaldıkları bu sürede evrak işleriyle uğraşmamaları için yabancı ülkelerden aldıkları sürücü belgelerini Türkiye’de iki yıl süreyle kullanabilmelerinin önünü açıyoruz.

Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Karayolları Trafik Yönetmeliği`nde yaptığımız değişiklikle yurtdışından gelen vatandaşlarımız ve Mavi Kartlılar artık yabancı ülkelerden aldıkları ehliyetlerle Türkiye`de iki  yıl boyunca hiçbir işlem ve kayıt yapmadan araç kullanabilecekler.

Vatan hasreti ile yanan ve araçlarıyla binlerce kilometre yol kat ederek ülkelerine, memleketlerine, Ana Vatanları Türkiye`ye araçlarıyla gelen vatandaşlarımıza yönelik bu yeni düzenlememiz bugün itibariyle Resmi Gazete`de yayınlanarak yürürlüğe girdi, hayırlı uğurlu olsun.