Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri

By 0 Comment

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Avustralya’da yaşayan, yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunan vatandaşlarımızın, 60 ülkedeki 123 temsilcilikte 7-19 Haziran tarihleri arasında oylarını kullanması beklenmektedir. Ayrıca 7-24 Haziran tarihleri arasında 34 gümrük kapısında da oy verme işlemleri gerçekleştirilecektir. Seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın ikamet ettikleri bölgede bulunan konsoloslukta diledikleri temsilcilik ve gümrük kapısında oy haklarını kullanabilecekler. Bunun dışında vatandaşlarımızın ülkelere göre oy kullanma süreleri bölgelere göre farklılıklar göstermektedir.

24 Haziran seçimi, 15 Temmuz hain darbe girişimcilerinin kökünün kazınması, terör ile mücadele, sınır ötemizde süren hareketliliğin ülkemize yansımaları ve bunların yanı sıra yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın önemsenerek onların sorunlarına çözümler üretilmeye devam edilebilmesi için de son derece önemlidir. Nitekim Türk diasporasının yarım asrı geçkin göç tecrübesinde karşılaştıkları sorunların çözüme kavuşturulmasında AK Partinin 16 yıllık iktidarında ciddi mesafeler kat edilmiştir. Yeni sistemle birlikte de partimiz, diasporadaki vatandaşlarımızın üstesinden gelmeye çalıştıkları meselelere daha güçlü şekilde yapısal çözümler getirmek için elinden geleni yapacaktır. Avrupa’da baş gösteren Türk diasporasına yönelik İslamofobi ve ayrımcılık gibi hak ihlalleri ile kararlılıkla mücadele etmeye devam etmenin yanı sıra, çocuklarımızın anadilimizi öğrenmeleri hususunda da çalışmalara muhakkak ağırlık vereceğiz.

Hedefimiz 16 Nisan’da toplanan 830 bin oyun üzerine çıkmaktır. Türkiye dışındaki bütün vatandaşlarımızdan hem ülkemiz hem de diasporadaki geleceğimiz için sandığa gitmenin kritik bir öneme sahip olduğunu unutmamalarını temenni ediyorum. Bu hassasiyetle bütün seçmen vatandaşlarımızı sandığa gitmeye ve uzak bir coğrafyada da olsalar sıkı bir gönül bağıyla bağlı oldukları ülkemizin geleceği hakkında milli bir şuurla söz haklarını kullanmaya davet ediyorum.

 

Zafer Sırakaya
İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı