AK Parti İstanbul Milletvekili Sayın Zafer Sırakaya’nın yeni yıl mesajı

By 0 Comment

2018 yılının sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. Mücadelelerin, zorlukların yanında güzel olaylarla da dolu hareketli bir yılı daha geride bıraktık.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in daveti üzerine Almanya´ya gerçekleştirdiği ziyaret Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde olumlu bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve Şansölye Angela Merkel arasındaki görüşmeler her iki ülke arasındaki yakınlaşmaya olumlu anlamda katkı sağladı.

Almanya’da uzun yıllar ailesiyle birlikte yaşamış ve Almanya’da birçok kişisel ilişki ve dostluğa sahip biri olarak, 2019’da iki ülke arasındaki münasebetlerde olumlu gelişmelerin devamına katkı sağlamak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir üyesi olarak görev yapmaktayım. Almanya ve Türkiye bölgelerinde istikrarın garantörü olan ülkelerdir ve her iki ülke münasebetleri itibariyle iç içe geçmiş durumda ve birçok ortak çıkarı paylaşmaktadır.

Transatlantik ilişkilerde meydana gelen değişiklikler, dünyada güç dengelerindeki kaymalar, mülteci politikasında ve birçok alanda yaşanan zorluklar, her iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin ne denli önemli olduğuna işaret etmektedir.

Terör örgütleri, Alman halkı ve Türk halkı´nın büyük acılar yaşamasına sebep oldu. Önümüzdeki dönemde demokrasinin ve istikrarın korunması için marjinal gruplar ve terörizmle mücadelede daha yakın bir uluslararası işbirliğinin elzem olduğunu müşahade etmekteyiz.

Avrupa’da yükselen aşırı sağ birçok insan için büyük endişe yaratmaktadır. Sağ popülizm mülteciler, yabancılar, Yahudiler ve Müslümanlar´a karşı toplumda nefreti körüklemektedir. İslamofobi, antisemitizm ve ırkçılık Avrupa Birliği ve demokrasi için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Avrupa Birliği, son yıllarda üye ülkelerinin demokratikleşmesine ve ekonomik iyileşmesine büyük katkılar sağlamıştır. Türkiye ise bu bağlamda yeni yılda AB üyeliğine doğru istikrarlı bir biçimde yoluna devam edecektir.

Türkiye, 2018’de de bölgesinde barışa önemli katkılar sağlamıştır . Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın başarılı diplomatik çabaları ile Türkiye ve Rusya arasında sağlanan mutabakat sonucu Suriye rejimi ve rejimin İdlib kentindeki müttefikleri tarafından ilan edilen büyük bir saldırının önüne geçildi . Bu şekilde yüz binlerce Suriyeli sivilin maruz kalacağı olası bir insani felaket ve yeni bir göç dalgası engellendi . 2019’da Suriye’deki savaşın sona ermesini ve insanların tekrar barış içinde yaşayıp ülkelerini yeniden inşa edebilimelerini umut ediyoruz.

Ülkelerimiz Suriye’den geçen yıl korumamıza ihtiyaç duyan birçok mülteciye yardım etmiş ve diğer ülkeler için dünyada rol model olmuştur. Suriye’deki korkunç savaştan kaçan bu insanların iyi bir durumda olmaları bizim için çok önemli bir husustur. Almanya ve Türkiye’de mülteciler için çalışan birçok insan geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor. Bununla birlikte 2019’da da birçok mültecinin yardımımıza ihtiyacı olacaktır . Dolayısıyla, önümüzdeki yıl mülteci politikasında, Türk-Alman işbirliğinin devamı ve derinleşmesi büyük önem arzetmektedir.

2019´un sağlık, başarı ve mutluluk getirmesi diliyor, ülkelerimiz adına daha güzel gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla

Zafer Sırakaya
Ak Parti İstanbul Milletvekili