Hanau`yu unutmayacağız

By 0 Comment

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı terörist Tobias Rathjen tarafından şehir merkezindeki iki kafeye düzenlenen saldırı sonucu 4’ü Türk, 9 kişinin katledilmesinin üzerinden 1 yıl geçti…

Hanau saldırısının 1. Yıldönümüne ilişkin TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı olarak yaptığımız basın açıklaması şöyle

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Sırakaya: Hanau saldırısını asla unutmayacağız

Hanau saldırısıyla ilgili İngilizce olarak yaptığımız açıklama

Ciğerimizi yakan bu ırkçı saldırının yıl dönümünde hem soydaşlarımızın yanında olmak hem de ırkçılık ve İslamofobiye karşı farkındalığı artırıp, çözüm üretmek adına Almanya`da çeşitli temaslarda bulunduk.

Hanau’daki ırkçı terör saldırısının yıldönümünde anma törenlerine katılmak ve soydaşlarımızın yanında olmak için geldiğimiz Almanya’da ilk olarak TC Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran`la Frankfurt Başkonsolosluğu`muzu ziyaret ettik.

Hanau saldırında hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve onların komşuları için Hanau DİTİB Merkez Camii’nde okunan Mevlid-i Şerif’in ardından ırkçı saldırıya evlatlarını, kardeşlerini kurban veren Gültekin, Gürbüz, Saraçoğlu ve saldırıdan yaralı kurtulan Beyazkendir aileleriyle bir araya gelerek acılarına ortak olduk.

Üzerinden 1 değil BİN yıl geçse de acımızı taze tutup ırkçılık ve İslamofobi’yle mücadeleye devam edeceğiz

Hanau’da

Fatih Saraçoğlu
Gökhan Gültekin
Ferhat Ünvar’la

Hayatının baharında ırkçı terörün kurbanı olan merhum Sedat Gürbüz kardeşimizin Dietzenbach’daki kabrini ziyaret ettik…

Diyarbakır’da da Almanya’da da terör en çok anaların yüreğini yakıyor….

Biricik torunu Sedat Gürbüz’ü ırkçı teröre kurban veren Hayriye anamızın acısına ortak olmak için her zaman dizinin dibinde olacağız…

Irkçılık ve İslam düşmanlığı ile mücadelemizde ortak akılla siyaset STK işbirliğine büyük önem veriyoruz.

Hanau saldırısının 1. Yıldönümü etkinlikleri için bulunduğumuz Almanya’da MÜSİAD Hessen Genel Merkezini ziyaret ederek ırkçılık ve İslamofobi’ye karşı çalışmaları ele aldık.

Hanau temaslarımızda Dışişleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran ve Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın’ın hazır bulunduğu toplantıda Almanya’nın Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky’le bir araya gelerek Türkiye Almanya lişkileri ve Hanau’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik çalışmaları konuştuk.

Hanau temaslarımızda İslam toplumu Milli Görüş Teşkilatını ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Ergün`le Avrupa’da giderek artan İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele konusunda yapılan/yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.

Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun derdiyle dertlenip onların yanında olmayı kendine ilke edinen STK’larımızdan UID`yi ziyaret ederek Genel Başkan Köksal Kuş ve yönetim kurulundan vatandaşlarımıza yönelik projeler/çalışmalar hakkında bilgi aldık.